Buzdolabı Nasıl Kullanılmalı

Buzdolabını aralıksız kullanıyoruz ve bu durum da bazı yükümlülükleri beraberinde getiriyor.  Birçok birey buzdolabının en doğru şekilde nasıl kullanılacağından haberdar değil.  Peki,  bir buzdolabı en doğru şekilde nasıl kullanılabilir? Önce kesinlikle buzdolabının kapısı birkaç dakikalık aralıklarla devamlı olarak açılmamalı.  Bunun yakınında yepyeni kapatılan buzdolabı kapağı anında sonrasında kilit zorlanarak açılmaya çalışılmamalı.  Bu durum buzdolabı kapağındaki lastiklerin işlevlerini yitirmesine ne sebep  olmaktadır.

               Buzdolabı kapağı asla açık bırakılmamalı.  Bu durum hem buzdolabında saklanan yiyecekler açısından sakıncalı hem de benzer sürede de buzdolabının sıcaklığını düşüren bir faktör .  Bu yüzden de böyle durumlarda buzdolabı ek olarak çok ısı ayarlamaya çalışıyor ve bu durum da buzdolabının ek olarak çok enerji harcamasına ne sebeple oluyor .  Enerji israfı da bu şekilde meydana çıkıyor.

               Buzdolabındaki her gıdanın ağzı kapalı olmalı.  Bu Şekilde gıdaların kokuları da birbirine karışmayacaktır.  Benzer sürede üzerleri açık kalan gıdaların kokuları buzdolabının iç bölümüne de siniyor.  Bu durum da buzdolabı her açıldığında buzdolabından iyi olmayan bir kokunun yayılmasına ne sebeple oluyor .

               Eğer dondurucudan bir yemek çıkartıp pişirmek istiyorsanız,  yemeği pişirme saatinden birkaç saat önce yiyeceği buzluktan alt kısma almanız öneriliyor.  Nedeni ise yiyecekleri şok tesiriyle çözdürmek sağlık için hiç de doğru bir yaklaşım olmuyor.  Bu Şekilde eskiden buzdolabının alt bölümüne alınmış kalan gıda yavaş ve kontrollü bir şekilde çözülebiliyor.

               Buzdolabına konan gıdaların ısı dereceleri çok önem taşıyor.  Buzdolaplarına kesinlikle çok çok ısısı yüksek yemek ve içecek konmamalı.  Bu ısısı yüksek gıdaların buzdolabının faaliyet sistemini bozuyor ve buzdolabına hasar veriyor.  Benzer sürede çok ısısı yüksek bir gıdanın birden ilgisiz bir ortama girmesi de tekrardan sağlık için çok zararlı taşıyor.  Bu yüzden de ısısı yüksek gıdaların önce soğuması beklenmeli ve sonra buzdolabına konmalı.

               Buzdolabının mutfak içerisindeki konumu da çok önem taşıyor.  Buzdolabı çevresinde fırın veya öte ısı verici teknolojik ürünler buna benzer diğer hiçbir şey bulunmaması önemli.  Nedeni Ise çevresinde ısı verici bir şey olduğunda buzdolabı çok hasar görüyor.

Buzdolabını doğru bir şekilde kullanmak çok önem taşıyor.  Doğru bir şekilde kullanılan buzdolapları çok uzun ömürlü ve ek olarak sağlıklı olabiliyor.

Arçelik servisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir